АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ

10 фактів про Арку на ЧАЕС

У 2016 році заплановано завершити будівництво Арки, яка накриє «саркофаг» 4-го блока Чорнобильської АЕС. Будівельники планують закінчити спорудження цього стального колоса та насунути його на «саркофаг». Арка (новий безпечний конфайнмент – НБК) – споруда унікальна не лише через те, що створюється у несприятливих радіаційних умовах, але й завдяки тому, що має гігантські розміри, для її зведення застосовуються унікальні технології, до того ж тут будуть встановлені унікальні системи і обладнання.

Нижче наведено 10 фактів, що доводять унікальність споруди, яка створюється сьогодні на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС.
1. Арка спроектована на сто років експлуатації.

2. Розміри Арки – близько 100 метрів заввишки, 260 метрів завширшки та 165 метрів довжиною (за матеріалами ЄБРР).

3. При спорудженні конструкцій Арки використовується болтове з’єднання між сегментами, які утворюють арочне склепіння. Усього буде використано 500000 (п’ятсот тисяч) болтів.

4. Висоту арочного склепіння НБК можна порівняти з висотою відомої Статуї Свободи в США.

5. Кількість металу, що його використають для зведення Арки, майже утричі перевищить кількість сталі, витраченої на будівництво Ейфелевої вежі у Парижі. Металевий каркас і обшивка арки важитимуть близько 25 тисяч тонн, що приблизно відповідає вазі конструкцій колись секретного радара, розташованого у селищі Чорнобиль-2. На рисунку нижче наведено порівняльну схему антен Чорнобиля-2 з розмірами арочного склепіння, що споруджується на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС.

Порівняльні розміри об’єктів Чорнобильської зони відчуження: до речі, з обладнанням Арка важитиме майже 31 тисячу тонн, і саме цю вагу будуть рухати фундаментними стрічками на «саркофаг».

6. Арка буде обладнана унікальною системою основних кранів (СОК). Крани будуть прикріплені до арочного склепіння. Довжина кранового моста складатиме близько 96 метрів, вантажопідйомність – 50 тонн. На рисунку розміри кранів наведені у порівнянні з літаком Боїнг-777.

Схема переміщення Арки на існуючий «саркофаг» 4-го блока ЧАЕС

7. Арка споруджується на значній відстані від «саркофага», оскільки випромінювання зі зруйнованого реактора роблять ці роботи небезпечними. Після будівництва Арка буде насунута на «саркофаг» за допомогою спеціальних домкратів. Загальний шлях, який проїде Арка вагою 31 тисяча тонн, складе 250 метрів.

Площа покрівлі Арки – площа 12-ти футбольних полів

8. Загальна площа верхньої покрівлі Арки складає 86000 квадратних метрів і дорівнює площі 12-ти футбольних полів.
9. Крани Арки будуть обладнані спеціальною платформою, призначеною для розбирання «саркофага» (демонтажу нестабільних конструкцій). Платформа буде обладнана спеціальним маніпулятором для демонтажу конструкцій «саркофага».

Схема технологічної будівлі всередині конфайнмента

10. Із західного боку Арки буде створена спеціальна будівля для доступу персоналу та поводження з радіоактивно забрудненими матеріалами.
І, наостанок, бонус. Вартість Арки станом на 2015 рік становить півтора мільярди євро (за даними ЄБРР), або близько 44 мільярдів гривень, або 1,9 мільярда доларів США. Будівництво Арки – один із етапів Плану здійснення заходів на об’єкті «Укриття» (ПЗЗ). Загалом вартість реалізації проектів ПЗЗ оцінюється в 2,15 мільярда євро та понад 63 мільярди гривень. На графіку нижче показані зміни вартості проекту з 1997 по 2014 рік. Протягом цього часу очікувана вартість проектів збільшилась у три з половиною рази (за даними Рахункової палати України, 2015 рік).

Зміни кошторисної вартості проектів ПЗЗ з часом, роки

Для наочності: вартість проектів ПЗЗ складає майже стільки ж, скільки NASA витратило на створення та відправку на Марс марсіанської наукової лабораторії (на планету успішно доставлений і експлуатується марсохід третього покоління «Curiosity»), вартість цієї програми складає 2,5 мільярда доларів.


Арка в Чорнобильській зоні відчуження – $1,9 млрд.,
«Curiosity» на Марсі – $2,5 млрд.

За матеріалами сайту http://chornobyl.in.ua/10-unikalnyh-faktov-arka.html

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42 (приймальня)
          (044) 594-82-45 (канцелярія)

office[]dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію