АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ, ЯКІ ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ У ЗОНІ ВІДЧУЖЕННЯ І ЧОМУ ЇХ ПОТРІБНО ДОТРИМУВАТИСЬ?

Одним з головних завдань Державного агентства України з управління зоною відчуження є прозорість та відкритість, тому процедура відвідування зони відчуження з ознайомчими візитами протягом останніх років спрощена. До того ж багато відвідувачів – представники ЗМІ, науковці, студенти тощо – приїздять сюди з професійною метою. Втім, це не означає, що вказана територія є безпечною. Нижче ми наводимо перелік правил безпеки у зоні відчуження, яких необхідно дотримуватися, щоб уникнути ризику опромінення та непорозумінь з правоохоронними або контролюючими органами.

Отже, правилами безпеки у зоні відчуження ЗАБОРОНЕНО:

1. ФОТОГРАФУВАТИ ЧИ ЗНІМАТИ НА ВІДЕО СИСТЕМИ ФІЗИЧНОГО ЗАХИСТУ.
Територія зони відчуження та промислові комплекси, що там розташовані – це режимні об’єкти, тому відео- та фотофіксація постів поліції, охорони, споруд контрольних пунктів та систем фізичного захисту заборонена.

2. ФОТОГРАФУВАТИ ЧИ ЗНІМАТИ НА ВІДЕО РОБОТУ ОКРЕМИХ ОБ’ЄКТІВ ПІДПРИЄМСТВ БЕЗ ПОПЕРЕДНЬОЇ ДОМОВЛЕНОСТІ З АДМІНІСТРАЦІЄЮ ЦЬОГО ПІДПРИЄМСТВА.

3. ВЖИВАТИ АЛКОГОЛЬ.
Рівні радіації у зоні відчуження значно зменшилися з моменту аварії, однак ця територія все ще залишається забрудненим місцем, де більшість будівель перебуває в аварійному стані. Тому закликаємо відвідувачів залишатися під час візиту у тверезому, адекватному стані.

4. КУРИТИ БУДЬ-ДЕ, ОКРІМ СПЕЦІАЛЬНО ВИЗНАЧЕНИХ МІСЦЬ.
Куріння часто стає причиною пожеж у зоні відчуження, тому просимо утримуватись від цієї згубної звички, аж доки не побачите табличку «Місце для куріння».

5. ВИНОСИТИ РЕЧІ З ТЕРИТОРІЇ ЗОНИ ВІДЧУЖЕННЯ «НА ЗГАДКУ».
Дитяча іграшка або старий фотознімок, який вам так сподобався і нагадував би вдома про поїздку зони відчуження, може дуже сильно «фонити». До того ж зазначимо, що виносити звідси «артефакти» не лише небезпечно, а ще й незаконно! Так ви сприяєте поширенню радіонуклідів територією України.

6. СИДІТИ ЧИ СТАВИТИ СВОЇ РЕЧІ НА ЗЕМЛЮ, ВЛАШТОВУВАТИ ПІКНІКИ ТА НОЧУВАТИ В НАМЕТАХ.
Напевно, багато хто з вас чув, що усі населені пункти зони відчуження після аварії мили, у прямому розумінні цього слова: наносили мийний засіб, чистили, а потім змивали водою. Земля, на яку стікала ця вода, всмоктувала в себе всі радіонукліди. Саме тому рівень радіації на поверхні землі вищий, ніж на висоті вашого зросту. З огляду на це, краще утримайтеся від бажання присісти відпочити у затінку прип’ятських дерев.

7. УЖИВАТИ ЇЖУ АБО НАПОЇ ЧОРНОБИЛЬСЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ.
Наскільки привабливо і безпечно не виглядали б яблучка за найближчим парканом, краще не ризикуйте їх куштувати. Ми вже пояснювали вище, що у верхньому шарі грунту наявна висока концентрація радіонуклідів, а овочі та фрукти, які ростуть на цій землі, насичуються з неї як корисними елементами, так і небезпечними, та мають підвищені рівні забруднення. Тому залиште чорнобильські яблучка для представників місцевої фауни.

8. УЖИВАТИ ЇЖУ АБО НАПОЇ НА ВІДКРИТОМУ ПОВІТРІ.
Коли дме сильний вітер, з поверхні землі разом з пилом піднімаються радіонукліди. Якщо вони осядуть на вашій шкірі чи штанях, то позбутися їх легко: слід лише прийняти душ та випрати одяг. А от якщо вони осядуть на вашій їжі і потраплять всередину організму разом зі шматочком бутерброда, то уникнути внутрішнього опромінення буде неможливо. Шанси, що ви посмакуєте радіоактивним пилом, звісно, дуже малі, однак навіщо ж зайве наражати себе на небезпеку? Всередині авто чи їдальні ваш бутерброд буде так само добре смакувати, варто лише трохи почекати.

Ці самі правила безпеки ЗАКЛИКАЮТЬ:

1. ДОТРИМУВАТИСЯ ДРЕС-КОДУ.
Незалежно від погоди, на вас має бути закритий одяг та взуття. Бажано також мати головний убір. Шар одягу – це ваш своєрідний «бронежилет» від альфа- та бета-променів.

2. ХОДИТИ ЛИШЕ МАРШРУТАМИ, НА ЯКІ ВКАЗУЄ СУПРОВОДЖУЮЧА ОСОБА.
Зона відчуження забруднена нерівномірно – радіонукліди утворюють «плями», і іноді на відстані метра рівні випромінювання відрізняються у декілька разів. Тож уважно дослухайтеся до вказівок супроводжуючої особи. Ці люди знають зону відчуження «уподовж і упоперек», а їхнє основне завдання – уберегти вас від небезпек на забрудненій території.

3. ДИВИТИСЬ ПІД НОГИ ТА НЕ ЗАХОДИТИ ДО БУДІВЕЛЬ.
У зоні відчуження є набагато більша небезпека, ніж радіація. Це – аварійний стан будівель, засипані листям відкриті люки, бите скло тощо. Тому будьте уважні під час екскурсії, щоб ненароком не травмуватися.

4. УНИКАТИ КОНТАКТУ З ДИКИМИ ТА ДОМАШНІМИ ТВАРИНАМИ.
Якщо ви бачите якихось тварин (як-от відомого лиса Семена чи собак біля їдальні ЧАЕС) – не торкайтесь їх, якого б приємного враження вони на вас не справляли. У тварин немає дозиметрів, тож вони можуть відвідувати найбрудніші місця зони відчуженння, де до їхньої шерсті разом з пилом «чіпляється» багато радіонуклідів. Та й диких тварин у зоні відчуження вистачає, тому будьте обережні та уважні.

5. МИТИ РУКИ.
Особиста гігієна у зоні відчуження надзвичайно важлива. Упродовж візиту ви так чи інакше торкаєтеся листя дерев, поручнів, стін тощо. З брудом на ваші руки можуть потрапити і радіоактивні часточки, які ви точно не захочете з’їсти разом зі своїм обідом. Тому ретельно вимийте руки, а також, про всяк випадок, майте при собі вологі серветки.

6. ЗАБИРАТИ СМІТТЯ З СОБОЮ.
Якщо не хочете везти сміття аж до Іванкова, то донесіть його, принаймні, до контейнерів у місті Чорнобиль. У Прип’яті, як і у більшості колишніх населених пунктів зони відчуження, немає комунальних служб, тож і прибирати сміття там нікому.

Отже, закликаємо вас не нехтувати викладеними вище правилами, адже в їхній основі криється дуже важливе завдання – захистити вас. Тому поставтеся відповідально до візиту на територію зони відчуження, і тоді він буде для вас абсолютно безпечним і надзвичайно цікавим!

ДЯКУЄМО ЗА РОЗУМІННЯ!

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42
Факс: (044) 594-82-45

dazv@dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію