ВСІ НОВИНИ

ДАЗВ та МАГАТЕ співпрацюють за проектом підтримки у знятті ЧАЕС з експлуатації та поводженні з РАВ

Фахівці Державного агентства України з управління зоною відчуження у Відні на стартовій нараді за проектом МАГАТЕ УКР9038 узгодили робочий план та механізм реалізації Національного проекту щодо подальшої підтримки зняття Чорнобильської АЕС з експлуатації, поводження з радіоактивними відходами (РАВ) та відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП). Проект розрахований на 2 роки, впродовж яких експерти МАГАТЕ надаватимуть свої оцінки та рекомендації задля виконання Україною зазначених заходів за міжнародними стандартами.

«Україна високо цінує експертну підтримку й рекомендації МАГАТЕ у роботі з удосконалення законодавчої бази та формування національної політики у частині поводження з РАВ та ВЯП. Також, ми активно працюємо в напрямку створення глибокого геологічного захоронення і для нас дуже важливо перейняти та врахувати у своїй роботі кращий міжнародний досвід», – підкреслює заступник Голови ДАЗВ Володимир Фещенко.

Одним із напрямків проекту є підтримка зняття ЧАЕС з експлуатації на етапі остаточного закриття і консервації та подальшого поводження з радіоактивними матеріалами. Зокрема, тут йдеться про майбутню експлуатацію Сховища відпрацьованого ядерного палива № 2 (СВЯП-2) та необхідність відпрацювання з експертами МАГАТЕ нестандартних ситуацій, що можуть виникнути під час перевезення та довготривалого зберігання ВЯП. Підтримка МАГАТЕ дозволить уникнути помилок і застосувати оптимальні технічні рішення.

Ще однією важливою складовою Національного проекту є необхідність підтримки оптимізації національної класифікації РАВ загалом. 17 квітня 2018 року Верховна Рада України прийняла у першому читанні за основу законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань поводження з радіоактивними відходами». Ним передбачено створення в Україні 4 типів сховищ: поверхневого, приповерхневого, сховища для захоронення РАВ на середніх глибинах та геологічного. Така система є більш ефективною, адже дозволить максимально раціонально використовувати кошти Фонду РАВ.

За словами начальника управління з питань зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та поводження з радіоактивними відходами Любов Зінкевич, МАГАТЕ високо оцінило кроки України щодо удосконалення національної політики та розробки довгострокової стратегії поводження з ВЯП і РАВ, яка визначена Директивою Євроатома 70/2011, і дозволить актуалізувати та запровадити системний підхід, а також стратегічне планування на тривалий період.

«До участі в проекті плануємо залучити широке коло українських спеціалістів з державних підприємств, які відповідають за систему поводження з РАВ. Заплановано обговорення цього питання на семінарах, конференціях, а також, заплановано навчання українських спеціалістів за кордоном. Для нас важливо, щоб спільні напрацювання експертів України та МАГАТЕ були відкритими та доступними», – наголошує начальник відділу з міжнародного співробітництва та зв’язків з громадськістю ДАЗВ Катерина Павлова.

За результатами заходу визначено пункти робочого плану за Національним проектом УКР9038 та відповідальних за їх виконання. Згідно з цим планом впродовж наступних 2 років відбуватиметься співпраця ДАЗВ та підприємств, що належать до сфери його управління (ДСП «ЧАЕС», ДСП «Екоцентр», ДК «УкрДО «Радон»), з МАГАТЕ.

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42
Факс: (044) 594-82-45

office@dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію