ВСІ НОВИНИ

Фахівці ДАЗВ та НАН працюють над питанням створення геологічного сховища для РАВ

Під час установчих зборів міжвідомчої науково-методичної ради «Геологічні проблеми ізоляції радіоактивних та інших небезпечних відходів в надрах» фахівці обговорили світовий досвід захоронення РАВ у геологічних сховищах та стан справ щодо створення таких сховищ в Україні.

«Україна знаходиться на 4 місці у світі за об’ємами високо- і середньоактивних РАВ, тому проблема їх захоронення дуже актуальна. Створення геологічного сховища передбачено українським законодавством, але це складний і довготривалий процес, який потребує злагодженої роботи спеціалістів різних галузей», - підкреслила начальник управління з питань зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та поводження з радіоактивними відходами Любов Зінкевич.

Як розповів академік НАН В’ячеслав Шестопалов, геологічні сховища призначені для захоронення ядерного палива, високоактивних продуктів переробки відпрацьованого ядерного палива і довгоіснуючих РАВ (наприклад тих, що утворилися після Чорнобильської катастрофи). У наш час – це єдиний економічно виправданий і коректний по відношенню до прийдешніх поколінь варіант забезпечення необхідного захисту.

Першочергове і найскладніше завдання для науковців у процесі створення геологічного сховища – це вибір і дослідження місця для розташування сховища. Цей процес багатоступеневий і триває кілька десятків років: за належного фінансування та організації пошуково-розвідувальних і науково-дослідних робіт на це піде 30-40 років.

За результатами попередніх досліджень фахівців НАН, ДАЗВ та Державної служби геології та надр, геологічне сховище РАВ може бути розташоване у зоні відчуження у кристалічних породах, що знаходяться у південній і південно-західній її частинах. Зона відчуження має кілька переваг в якості майданчика для такого сховища, зокрема, саме тут знаходяться основні об’єми українських РАВ, тому їх транспортування буде на максимально короткі відстані і з меншими ризиками. Окрім того, тут відсутнє населення, що також спрощує процедуру транспортування і захоронення РАВ, а наявність потужної товщі осадових порід (глина) позитивно впливає на захисні властивості сховища.

Довідково:

У ході установчих зборів були представлені презентації:

Геолого-геофізичні аспекти ізоляції радіоактивних відходів в надрах України (В’ячеслав Шестопалов)
Організаційні питання роботи ради (Стелла Шехунова)
Скринінг України стосовно перспектив геологічного захоронення радіоактивних відходів (Юрій Шибецький)

 


 

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42
Факс: (044) 594-82-45

office@dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію