ВСІ НОВИНИ

Голова ДАЗВ у Японії представив стратегію управління зоною відчуження та стан реалізації українсько-японського проекту

Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук представив досвід України з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи та управління зоною відчуження в Японії на міжнародному симпозіумі з питань зміни навколишнього середовища внаслідок аварій на Чорнобильській АЕС та АЕС «Фукушіма-Даічі», що відбувся в рамках програми SATREPS.

«За 32 роки після катастрофи ми напрацювали велику базу достатньо ефективних рішень щодо управління цією територією, але досвід японських колег не менш цікавий для нас», - підкреслив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.
Основним завданням діяльності агентства та підприємств, що належать до сфери управління ДАЗВ, є недопущення поширення радіонуклідів за межі зони відчуження. З цією метою фахівці ДСП «Екоцентр» здійснюють цілодобовий радіаційно-екологічний моніторинг навколишнього середовища. Минулого місяця у рамках програми спільного українсько-японського проекту SATREPS підписало першу угоду з Університетом Фукушіма, яка дозволить безмитне постачання обладнання з Японії для спільних наукових досліджень у цій сфері.

«Ми раді активному початку робіт у рамках проекту, плідній співпраці японських і українських дослідників під час виконання польових і лабораторних робіт на території зони відчуження», - зауважив Віталій Петрук.
У рамках стратегії управління зоною відчуження ДАЗВ забезпечує подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, зняття ЧАЕС з експлуатації та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему, а також державне управління у сфері поводження з радіоактивними відходами (РАВ).

«Україна посідає 4 місце у світі за кількістю РАВ, до того ж понад 90% відходів на території нашої держави – чорнобильського походження. Саме на агентство покладено важливу функцію довгострокового зберігання РАВ та їх захоронення», - зазначив Віталій Петрук.

Для ефективного виконання зазначеної функції на території зони відчуження триває розбудова інфраструктури поводження з РАВ (СВЯП-2 , ЦСВДІВ, об’єкти комплексу «Вектор» тощо), а також приведення національної класифікації РАВ у відповідність до міжнародних стандартів, що дозволить максимально ефективно використовувати кошти Фонду РАВ. Окрім того, сьогодні на розгляді парламенту перебуває законопроект щодо виділення території спеціального промислового використання навколо ЧАЕС.

Українська зона відчуження для японців зараз – це своєрідна «машина часу», що дає можливість спрогнозувати стан постраждалих екосистем Японії через 20-30 років на основі досліджень природи навколо ЧАЕС. Для Японії це надважливо, адже перед країною стоїть завдання максимального очищення території навколо АЕС «Фукушіма-Даічі» та створення умов для безпечного проживання людей. За 6 років територія зони, на якій заборонено проживання населення, зменшилася майже на третину.

В Україні зона відчуження також змінюється, але в інший спосіб. Тут триває процес виділення на щільно забруднених землях навколо ЧАЕС (так званій «десятці») території спеціального промислового використання задля оптимізації роботи системи поводження з РАВ, а на решті території вже створено Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник для збереження унікальної екосистеми Полісся.

Довідково:

Міжнародний симпозіум з питань зміни навколишнього середовища внаслідок аварій на Чорнобильській АЕС та АЕС Фукушіма-Даічі відбувся 14-15 травня у м. Фукушіма (Японія) у рамках проекту «Покращення радіаційного контролю навколишнього середовища та законодавчої бази в Україні для екологічної реабілітації радіоактивно-забруднених територій», що входить до програми «Наукове і технологічне партнерство в інтересах сталого розвитку» (SATREPS). Українську делегацію очолив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

Після завершення Симпозіуму відбулися робочі зустрічі українських та японських вчених, що співпрацюють в рамках проекту SATREPS. Від України в роботі взяли участь керівник ДСП «Екоцентр» Сергій Кірєєв, що належить до сфери управління ДАЗВ.

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42
Факс: (044) 594-82-45

office@dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію