На Чорнобильській АЕС розпочався процес насування Арки на об'єкт «Укриття»
Сьогодні, 14 листопада 2016 року, о 1415 розпочався процес насування Арки (НБК) на об’єкт «Укриття», споруджений у 1986 році над четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС, який був зруйнований під час катастрофи 26 квітня 1986 року.
Встановлення НБК зробить майданчик ЧАЕС безпечним для проведення робіт із демонтажу конструкцій, поводження з паливовмісними та радіоактивними матеріалами всередині об’єкта «Укриття».
Нині найбільша з будь-коли побудованих рухома наземна конструкція завдовжки 165, заввишки 110, завширшки 257 метрів і загальною вагою 36200 тонн насувається в проектне положення та вже перемістилася на відстань 6 метрів. Після аналізу початкового етапу руху процес насування продовжиться і має завершитися найближчими днями.
Насування НБК відбувається за допомогою спеціальної системи, яка складається з 224-х гідравлічних домкратів і дозволяє пересувати конструкцію на відстань 60 см за один цикл. Передбачається, що увесь процес триватиме до 4-х днів, із загальним часом безперервного руху приблизно 33 години. Нагадаємо, що НБК був збудований поблизу 4-го енергоблока ЧАЕС і має подолати 327 метрів, щоб накрити об’єкт «Укриття».
У листопаді 2017 року планується ввести об’єкт в експлуатацію та розпочати роботи з демонтажу конструкцій.
Проектом передбачено, що нова споруда буде експлуатуватись упродовж 100 років і коштуватиме 1,5 мільярда євро.
Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак сказав: «Початок процесу насування Арки на Чорнобильській АЕС на об’єкт «Укриття» - це старт завершення тридцятирічної боротьби з наслідками Чорнобильської катастрофи. Будівництво унікальної технологічної конструкції, аналогів якої не має світ, є заслугою потужної групи інженерів та будівельників. Це – історичний крок до покращення екологічної безпеки у зоні відчуження і світі. І він став можливим завдяки величезній міжнародній підтримці. Об’єднання сорока країн-вкладників та країн-донорів навколо однієї мети – захистити людство від радіоактивних наслідків трагедії, ще один доказ того, що питання екологічної безпеки в світовій політиці серед пріоритетних. Вірю, що перетворення зони відчуження на безпечну територію стане прикладом зміни курсу екологічної політики в Україні в цілому».
«Насування Арки на об’єкт «Укриття» можна сміливо назвати найважливішим етапом у реалізації цього проекту, перед введенням споруди в експлуатацію, та здійснення головної місії – забезпечення на 100 років захисту від радіоактивних випромінювань. НБК для зони відчуження – це новий «подих» та можливість позитивних трансформацій у майбутньому», – наголосив Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук.
Генеральний директор ДСП «Чорнобильська АЕС» Ігор Грамоткін сказав: «Для нас ця Арка – не просто 36 тисяч тонн металевих конструкцій. Це 36 тисяч тонн нашої віри в успіх, в цей майданчик, в наших людей та Україну».
Директор Відділу ядерної безпеки ЄБРР Вінс Новак додав: «Це – кульмінація багатьох років важкої праці України та міжнародної спільноти. Реалізація проекту НБК стала можливою лише завдяки підтримці понад сорока країн-вкладників та донорів Чорнобильського фонду «Укриття». Ця нова споруда є прикладом того, чого можна досягти рішучими та координованими зусиллями з великодушною підтримкою акціонерів ЄБРР».
Керівник проекту будівельної компанії «НОВАРКА» Ніколя Кай сказав: «Це унікальний проект, і ми надзвичайно пишаємося тим, чого нам вдалося досягти спільно з нашими партнерами. Новий безпечний конфайнмент є демонстрацією сучасних технічних можливостей. Проте, враховуючи обставини, ми всі маємо сподіватися, що подібну споруду більш ніколи не доведеться будувати на місці ядерної аварії та в радіоактивно забрудненому середовищі».
Компанія «НОВАРКА», що побудувала НБК, є консорціумом французьких будівельних компаній «Буйг» и «Вінсі». Будівництво розпочалося у 2012 році після масштабних підготовчих робіт на майданчику. Через великі розміри НБК його довелося будувати двома частинами, що були підняті та успішно з’єднані одна з одною у 2015 році. Всередині арки НБК встановлено крани для майбутнього демонтажу конструкцій об'єкта «Укриття».