ВСІ НОВИНИ

Під час візиту у зону відчуження до роковин аварії на ЧАЕС Президент України відзначив прогрес у подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи

У день 32-ої річниці аварії на Чорнобильській АЕС, Президент України Петро Порошенко та Міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак у супроводі Голови ДАЗВ Віталія Петрука вшанували пам’ять ліквідаторів аварії, відвідали важливі об’єкти промислового майданчика ЧАЕС, а також взяли участь у нараді з питань відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення, та удосконалення державної політики у сфері поводження з радіоактивними відходами.

Зокрема, Голова держави відвідав Сховище відпрацьованого ядерного палива №2, де ознайомився з процесом підготовки об’єкта до проведення «гарячих» випробувань з ядерним паливом з реакторів № 1, 2, 3 ЧАЕС. До цього сховища зі старого має бути перевезено ВЯП Чорнобильської АЕС для безпечного зберігання впродовж 100 років.

Після відвідування СВЯП-2, Петро Порошенко разом з Міністром екології та природних ресурсів Остапом Семераком, Головою ДАЗВ Віталієм Петруком та колективом підприємств зони відчуження вшанував пам’ять ліквідаторів аварії та урочисто поклав квіти до Меморіалу пам'яті учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС. Він також нагородив Орденом «За мужність» ІІІ ступеня трьох учасників подолання наслідків аварії на ЧАЕС, які в перші дні після вибуху спорожнили басейн-барботер і убезпечили станцію від можливості вторинного вибуху: Олексія Ананенка, Валерія Беспалова та Бориса Баранова (посмертно).

«Це – лише одна історія, одна із тих десятків, сотень історій, героїчних вчинків, які здійснили ліквідатори для того, щоб врятувати людство. І щороку 26 квітня ми покладаємо квіти та вінки на знак пам’яті про героїв-ліквідаторів, які першими безстрашно кинулись у бій з невидимою і маловідомою людству загрозою», – наголосив Петро Порошенко.
Після завершення урочистих заходів під час наради Голова ДАЗВ представив результати роботи та плани за основними напрямками діяльності агентства: поводження з радіоактивними відходами (РАВ) на стадії їх довгострокового зберігання і захоронення, забезпечення екологічно-радіаційного моніторингу та виконання бар'єрної функції, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему.

«В майбутньому територія зони відчуження буде поділена на територію спеціального промислового використання, де зосереджені основні об’єкти безпеки й поводження з РАВ, та територію заповідника. Для цього було розроблено і вже передано на розгляд Верховної Ради відповідний законопроект, а також ведеться робота з розробки Проекту організації території та охорони природних комплексів Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника», – розповідає Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Значну увагу було приділено питанню системи поводження з РАВ, адже Україна знаходиться на 4 місці у світі за кількістю радіоактивних відходів, і 95% з них саме чорнобильського походження.

Як підкреслив Голова ДАЗВ, зараз у зоні відчуження триває спорудження об’єктів з поводження з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом: СВЯП-2, Централізованого сховища відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання, заводів з переробки твердих та рідких РАВ першої черги комплексу «Вектор».

Окрім того, генеральний директор Державного спеціалізованого підприємства «Чорнобильська АЕС» Ігор Грамоткін представив стан виконання робіт на одному з головних об’єктів зони відчуження – новому безпечному конфайнменті. На цей час там тривають роботи з герметизації підаркового простору, що наблизить його до введення в експлуатацію.

«Впевнений в тому, що той прогрес, продемонстрований за останні чотири роки, був безпрецедентний. Це відзначається і в оцінках наших міжнародних партнерів, донорів, держав ЄС, США, ЄБРР», – повідомив Президент.

Підбиваючи підсумки, Президент України підкреслив, що йому дуже імпонує те, як останнім часом змінилася тональність нарад, що стосуються чорнобильських питань: якщо раніше мова йшла виключно про трагедію і пам'ять про неї, то зараз є чітке розуміння, що треба робити і чия це зона відповідальності.

«Ми змінили філософію ставлення до забрудненої території ЧАЕС –розпочали перехід від «подолання наслідків аварії» до «відродження територій», – зазначив Петро Порошенко.

Довідково:
У заході також брали участь Міністр соціальної політики України Андрій Рева, Голова Київської ОДА Олександр Горган, керівництво ДП «НАЕК «Енергоатом» та керівники підприємств зони відчуження.

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42
Факс: (044) 594-82-45

dazv@dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію