ВСІ НОВИНИ

У Чорнобилі успішно завершилась дослідна експлуатація інсинератора, побудованого за фінансової підтримки Європейської Комісії

У першому кварталі 2017 року у м. Чорнобиль успішно пройшли роботи з дослідної експлуатації інсинератора – експериментальної установки, побудованої у 2015 році за фінансової підтримки Європейської Комісії. Основне завдання установки – вирішити проблему з безпечної утилізації радіоактивно забрудненої деревини з лісових масивів зони відчуження.

«Це ще один приклад успішної співпраці ДАЗВ та ЄС. Після введення в промислову експлуатацію установки, фінансові витрати на виробництво теплової енергії для системи теплозабезпечення м. Чорнобиль зменшаться до 25 відсотків на рік, а використання природного газу – на понад 30 відсотків», – повідомив Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук.

Дослідна експлуатація інсинератора полягала у:

спалюванні радіоактивно забрудненої подрібненої деревини;
виробництві теплової енергії та подачі її до тепломережі м. Чорнобиль;
переробленні радіоактивних відходів, що можуть утворюватися в процесі дослідної експлуатації та ремонтних робіт;
визначенні найбезпечнішого та найоптимальнішого варіанту/режиму технології спалювання радіоактивно забрудненої деревини з лісів зони відчуження.

Під час дослідної експлуатації контроль радіаційної обстановки проводився на місцях виконання робіт та на території, що прилягає до ділянки перероблення деревини. Радіаційний контроль за опроміненням персоналу, що обслуговував установку, забезпечував відділ індивідуального дозиметричного контролю ДСП «Екоцентр». Контроль за внутрішнім опроміненням персоналу здійснювався в межах визначення річного надходження гамма-випромінюючих радіонуклідів у організм працівників шляхом прямого виміру активності 137Cs в організмі на спектрометрі випромінювання людини.

У процесі дослідної експлуатації інсинератор загалом працював у режимі 30% – 40% потужності, використання тріски в такому режимі роботи протягом доби становило приблизно 10 – 11 м3, кількість золи, яка утворювалась та завантажувалась до контейнерів КТ-0.2, складала близько 0,043 м3. Після повного завантаження контейнера золою проводилась характеризація з визначенням радіонуклідного складу та питомої активності радіонуклідів, що містяться в золі, та її належність до радіоактивних відходів.

За увесь час експлуатації експериментальної установки контрольні рівні для об’ємної активності радіонуклідів в приземному шарі повітря м. Чорнобиль не були перевищені.

Результати та аналіз проведення дослідної експлуатації інсинератора дають підстави щодо подальшого використання такої установки для безпечного спалювання радіоактивно забрудненої деревини з лісів зони відчуження та передачі теплової енергії в систему теплозабезпечення м. Чорнобиль.

За словами Голови ДАЗВ Віталія Петрука, промислова експлуатація інсинератора дасть можливість не лише зменшити об’єм радіоактивних відходів у вигляді радіоактивно забрудненої деревини більш ніж у 200 разів завдяки отриманню золи, але й привести ці радіоактивні відходи у відповідність з критеріями для їх захоронення.

Довідка

Для вирішення проблеми з безпечної утилізації деревини з лісів зони відчуження у 2015 році у рамках «Щорічного плану Міжнародного центру з ядерної безпеки (МЦЯБ) 2011» за фінансової підтримки Європейської Комісії у м.Чорнобиль було побудовано експериментальну установку для спалювання радіоактивно забрудненої деревини (інсинератор).

Підготовку та проведення дослідної експлуатації експериментальної установки для спалювання радіоактивно забрудненої деревини (інсинератора) було розпочато відповідно до наказу ДАЗВ від 31.05.2016 № 61.

У липні 2016 року було проведено пусконалагоджувальні роботи інсинератора, підготовлено персонал.

У лютому 2017 року ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами» отримало від Держатомрегулювання ліцензію № ОВ001050 на право провадження діяльності з переробки та зберігання радіоактивних відходів (дослідна експлуатація експериментальної установки для спалювання радіоактивно забрудненої деревини (інсинератора).

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42
Факс: (044) 594-82-45

dazv@dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію