ВСІ НОВИНИ

У зоні відчуження розпочинаються наукові дослідження в рамках україно-японського проекту SATREPS

В Україні стартує п’ятирічний проект в рамках спільного українсько-японського науково-технічного проекту SATREPS, основною метою якого є посилення технічного рівня радіаційного контролю і законодавчої бази в Україні для екологічного відновлення радіоактивно забруднених територій, забезпечення моніторингу та моделювання з метою здійснення нового районування зони відчуження.

З цього питання 29 травня в НАН України відбулася прес-конференція.

«Шість років тому український і японський народ об’єднали масштабні ядерні катастрофи. Нині перед урядами обох країн стоять одні завдання: мінімізація наслідків аварій на АЕС та перетворення територій зон відчуження на екологічно безпечні. Запуск цього проекту надзвичайно важливий для обох країн. Об’єднання зусиль японських і українських фахівців дасть можливість пошуку нових рішень проблем управління територіями, що зазнали радіоактивного забруднення», – сказав Остап Семерак.
Міністр подякував Уряду Японії за ініціативу і підтримку радіоактивної безпеки в світі.

«Територія навколо ЧАЕС уже давно перетворилася на унікальну міжнародну лабораторію у світі. Проведення тут досліджень радіаційного впливу на довкілля залишається актуальним. Тому Україна заінтересована у високотехнологічному обладнанні, яке використовується в Японії для більш точних оцінок і прогнозів радіаційного стану територій і природних екосистем у зоні відчуження», – зауважив Міністр.

За його словами, сьогодні український Уряд робить багато кроків для перетворення зони відчуження на екологічно безпечну територію. «Головне, що ми в цьому процесі не одні. Величезна підтримка міжнародного політикуму та об’єднання зусиль наукового співтовариства сприятиме сталому запровадженню в світі нових стандартів ядерної та радіаційної безпеки», – сказав Міністр.

Голова ДАЗВ Віталій Петрук повідомив, що наприкінці 2015 року з ініціативи Мінприроди, ДАЗВ, Держатомрегулювання та 12-х провідних наукових колективів були підготовлені та подані заявки до японської програми САТРЕПС – програми країни, яка теж має досвід з ліквідації наслідків ядерної аварії та наукові дослідженя.

«У результаті виконання проекту ми отримаємо міжнародне підтвердження наших висновків про безпеку зони відчуження, а також пропозиції та рекомендації учасників проекту щодо зміни режиму управління зоною», – повідомив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Очікується, що результати спільних наукових досліджень дозволять використати отриманий досвід у подоланні наслідків радіоактивного забруднення. До того ж реалізація міжнародного проекту позитивно вплине на розбудову та технічне оснащення системи радіаційного моніторингу територій, які зазнали радіоактивного забруднення.

ДОВІДКА

Проект виконується в рамках:

Угоди між Урядом України та Урядом Японії про технічне співробітництво та грантову допомогу, яку ратифіковано Законом України від 01.07.2004 № 1969-IV;
Угоди між Урядом України та Урядом Японії про співробітництво у сфері поліпшення післяаварійного реагування на надзвичайні ситуації на атомних електростанціях, яку ратифіковано Законом України від 27.04.2012 № 4669-VI.

Проект фінансується і управляється двома державними відомствами Японії: Японським науково-технічним агентством (Japan Science and Technology Agency (JST), яке фінансує роботу японських організацій в проекті SATREPS, та Японським агентством міжнародного співробітництва (Japan International Cooperation Agency (JICA), яке фінансує технічну допомогу Україні в рамках проекту і діяльність японських партнерів в Україні у рамках японського проекту SATREPS («Science and Technology Research Partnership for Sustainable Development») – «Науково технічні дослідження для сталого розвитку».

Учасники проекту від японської сторони: Інститут радіоактивності навколишнього середовища Університету Фукусіми (IER) та Центр досліджень в галузі навколишнього середовища і динаміки ізотопів Університету Цукуби (CRIED).

Учасниками проекту від української сторони є: Державне агентство України з управління зоною відчуження (бенефіціар проекту), Держатомрегулювання України, ДСП «Екоцентр», Національний інститут стратегічних досліджень, Державна науково-дослідна установа «Чорнобильський центр з проблем ядерної безпеки, радіоактивних відходів та радіоекології», Державний науково-технічний центр з ядерної та радіаційної безпеки, Центральна геофізична обсерваторія, Український науково-дослідний інститут сільськогосподарської радіології (структурний підрозділ УкрНДІСГР НУБіП України), Український гідрометеорологічний інститут ДСНС і НАН України; Інститут радіаційного захисту Академії технічних наук України, Інститут проблем безпеки АЕС, Інститут проблем математичних машин і систем, Інститут гідробіології та Інститут геологічних наук НАН України.

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42
Факс: (044) 594-82-45

office@dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію