ВСІ НОВИНИ

Україна отримала нові рекомендації від експертів МАГАТЕ щодо управління зоною відчуження

За результатами регіональної зустрічі експертів МАГАТЕ у м. Відень (Австрія) було сформовано рекомендації щодо здійснення радіоекологічного моніторингу та управління відчуженими і відселеними територіями після аварії на Чорнобильській АЕС.

У зустрічі взяли участь представники Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ), Науково-дослідного інституту радіаційного захисту Академії технологічних наук України, Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології Національного університету біоресурсів і природокористування Міністерства освіти і науки України, а також профільні фахівці Республіки Білорусь та інших країн.

Результатами зустрічі стало узагальнення напрацювань по двох проектах МАГАТЕ: перший – «Радіоекологічний моніторинг відчужених і відселених після Чорнобильської аварії територій», другий – «Існуючий досвід з управління відчуженими і відселеними територіями». Окрім того, до другого проекту було вирішено додати рекомендації щодо зонування забруднених територій (у тому числі – внутрішнє зонування у межах зони відчуження) та встановлення специфічних для окремих зон принципів здійснення захисних і відновлювальних заходів безпеки.

«Україна – одна із перших країн в частині імплементації внутрішнього зонування. Але наші підходи щодо створення зони спеціального промислового використання були схвалені експертами МАГАТЕ. Надалі нам треба працювати над чітким формулюванням статусу та цілей діяльності на цій території», – повідомив перший заступник Голови ДАЗВ Олег Насвіт.

У своїх рекомендаціях експерти також наголосили на необхідності встановлення пріоритету захисту і безпеки на радіоактивно забруднених територіях, віднесених до заповідних територій. Наприклад, пріоритети заповідника у класичному розумінні можуть конфліктувати із основними завданнями зони відчуження.

«У інших країнах на усіх без винятку радіоактивно забруднених територіях діє безумовний пріоритет захисту і безпеки. Це надзвичайно важливий пункт, який, на жаль, зі створенням Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника може ставитися під сумнів. Але сподіваємось, що разом з Мінприроди нам вдасться якнайшвидше знайти порозуміння стосовно цього питання та закріпити його на законодавчому рівні», – констатував Олег Насвіт.

Інформаційна довідка

МАГАТЕ – Міжнародне агентство з атомної енергії (англ. IAEA - International Atomic Energy Agency), має науково-технічне спрямування. Було створене 1957 року. Основне завдання МАГАТЕ – контроль за мирним використанням атомної енергії та за тим, щоб допомога Агентства не була використана у військових цілях. МАГАТЕ також встановлює стандарти ядерної безпеки, надає країнам-членам консультаційну та технічну допомогу, а також заохочує і стимулює обмін науково-технічною інформацією у галузі ядерної енергії.

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42
Факс: (044) 594-82-45

dazv@dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію