ВСІ НОВИНИ

Зона відчуження перетворюється на територію безпеки та змін

Майже 32 роки тому вибух на Чорнобильській АЕС сколихнув увесь світ. Наймасштабніша ядерна катастрофа світу, через яку виникла зона відчуження навколо ЧАЕС, надовго пов’язала у свідомості людей поняття «Чорнобиль», «радіація» та «страх». Проте, сьогодні ми робимо кроки, що змінити усталені стереотипи, про що розповів на прес-конференції Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук.

«Зараз основний продукт, який виробляє зона відчуження – це безпека. Перш за все, це захист населення України та навколишнього середовища від наслідків аварії та ризику поширення радіонуклідів за межі зони відчуження», – розповідає Голова ДАЗВ.

За 32 роки після аварії рівень радіації у зоні відчуження знизився у 10 000 разів, а після насування нового безпечного конфайнмента у проектне положення – ще у 10 разів на промисловому майданчику ЧАЕС. Проте на досягнутому прогресі все не завершується. Наразі у складних радіаційних умовах тривають роботи з герметизації НБК. Введення нового безпечного конфайнмента в експлуатацію заплановане на листопад 2018 року.

«Одразу після введення НБК в експлуатацію ми маємо перейти до демонтажу нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття» для чого і було споруджено новий безпечний конфайнмент», – коментує Віталій Петрук.

17 квітня 2018 року Верховна Рада України прийняла у першому читанні за основу законопроект «Про внесення змін до Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему». Ця програма має забезпечити стабільне фінансування, а також план дій на промисловому майданчику ЧАЕС до 2020 року, у тому числі – робіт на НБК.

«Ще один пріоритет для нас - це безпечне поводження з радіоактивними відходами на ізольованій території 10-кілометрової зони навколо ЧАЕС. Згідно з українським законодавством, усі РАВ – це власність держави, і ми маємо забезпечити їх безпечне перевезення, обробку та зберігання. Зараз для нас важливим завданням є встановлення навколо ЧАЕС території спеціального промислового використання. Через високі рівні забруднення сюди ще 24 000 років не повернуться люди», – розповідає Віталій Петрук.

Сьогодні на 10-кілометровій території навколо Чорнобильської АЕС (так званій «десятці») триває розбудова системи поводження з українськими радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом. Зокрема, тут завершується будіництво Сховища відпрацьованого ядерного палива № 2 «сухого» типу, що призначене для зберігання ВЯП Чорнобильської АЕС впродовж 100 років. Початок «гарячих» випробувань СВЯП-2, коли перші партії тепловиділяючих збірок перевезуть зі СВЯП-1 «мокрого» типу до нового сховища, заплановано на грудень 2018 року. Окрім того, цього року має бути введена в експлуатацію перша черга комплексу виробництв «Вектор».

З огляду на стрімкий темп розбудови інфраструктури поводження з РАВ на території зони відчуження, було ініційовано створення тут території спеціального промислового використання. Відповідний законопроект схвалено Урядом і наразі внесено на розгляд Верховної Ради України.

Прийняття у першому читанні за основу проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань поводження з радіоактивними відходами», яким впроваджується нова, європейська класифікація РАВ для захоронення, є системним кроком з перетворення 10-кілометтрової зони навколо ЧАЕС на територію промислового використання.

«Нам необхідно привести українську класифікацію радіоактивних відходів у відповідність до міжнародних стандартів, щоб подальша розбудова системи поводження з РАВ відбувалася максимально ефективно з фінансової та екологічної точок зору. З 1 липня 2018 року розпочнеться цільове використання коштів Фонду РАВ, і ми робимо все можливе для найефективнішого їх використання», – коментує Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Зона відчуження з появою високотехнологічних об’єктів безпеки перетворюється на справжню «територію змін». Вся інфраструктура, що тут розвивається, покликана створити своєрідний пласт безпеки, буфер між радіаційно забрудненою територією і рештою території України та захистити майбутні покоління від впливу іонізуючого випромінювання.

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42 (приймальня)
          (044) 594-82-45 (канцелярія)

office[]dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію