На Житомирщині ліквідували могильник радіоактивних відходів «Вакуленчук»

Дата публікації . Друк

За сприяння Трастового фонду НАТО в рамках міжнародної технічної допомоги на Житомирщині успішно реалізували пілотний проект з ліквідації могильника радіоактивних відходів «Вакуленчук».

Перенесення сховищ із областей України – одне з пріоритетних завданнь для безпеки нашої держави. Про це повідомив Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Віталій Петрук сьогодні під час прес-конференції з нагоди завершення проекту Трастового фонду НАТО щодо захоронення радіоактивних відходів з колишніх радянських військових об'єктів.

За його словами, ліквідація могильника суттєво підвищила безпеку одного з регіонів України – адже понад 30 тонн радіоактивних матеріалів було вилучено та перевезено на збереження до ліцензованих сховищ.

«Наше завдання – зробити так, щоб у майбутньому всі радіоактивні відходи були зосереджені у зоні відчуження. Однак поки відсутній фонд поводження з РАВ, нестача фінансування гальмуватиме реалізацію цієї мети», - повідомив Віталій Петрук.

За словами Міністра екології та природних ресурсів Остапа Семерака, одним із завдань проекту було підвищення рівня екологічної безпеки, зниження рівня радіаційної загрози та недопущення використання іонізуючих джерел у терористичних цілях.

«Сьогодні ми можемо впевнено сказати, що проект реалізовано успішно. Були дотримані жорсткі терміни виконання з урахуванням правил радіаційної безпеки та вимог екологічного законодавства. Україна виконала частину взятих міжнародних зобов’язань і стала екологічно безпечнішою», - зазначив Остап Семерак.

Міністр подякував партнерам України з офісу НАТО та Уряду Федеративної Республіки Німеччина за співпрацю, підкресливши, що в умовах зовнішньої агресії для України дуже важливо відчувати підтримку з боку наших стратегічних партнерів.

«Ми усвідомлюємо і високо цінуємо ті зусилля, які спрямовані на ліквідацію терористичних загроз, підвищення рівня безпеки, а також покращення екологічної ситуації», - зазначив Остап Семерак.

За словами Голови представництва НАТО в Україні Александра Віннікова, завершення цього проекту є важливим досягненням, здійсненим спільними зусиллями України та НАТО.

«Значення цього проекту важко переоцінити. Нам вдалося не лише вирішити питання ліквідації радіоактивних відходів, розташованих на об’єкті «Вакуленчук», але й забезпечити реабілітацію території, на якій зберігались радіоактивні відходи, усунувши їх подальший негативний вплив на навколишнє середовище. Наразі ми розглядаємо можливості для продовження співпраці у цій сфері та проводимо оцінку необхідних ресурсів і механізмів. Успішна реалізація даного проекту є цінним внеском союзників і партнерів Альянсу у забезпечення екологічної безпеки в Україні для наступних поколінь»,- сказав Голова представництва НАТО в Україні.

Нагадаємо: за виконання робіт на об’єкті відповідала підрядна організація ТОВ «НТ-інжиніринг», яка провела роботи з вилучення зі сховища «Вакуленчук» радіоактивних відходів (РАВ) у вигляді відпрацьованих джерел іонізуючого випромінювання і перевезення їх на зберігання на ПЗРВ ДСП «Київський ДМСК» Державної корпорації «Українське державне об’єднання «Радон». Також були виконані роботи з вилучення та фрагментації твердих РАВ (залізобетонні конструкції сховища), переведення рідких РАВ, відкачаних зі сховища, у твердий стан шляхом їх цементування та передача цих РАВ на захоронення до ПЗРВ «Буряківка» у зоні відчуження.

Нагадаємо, що зазначений проект реалізовувався в рамках Імплементаційної угоди між Кабінетом Міністрів України і Організацією НАТО з підтримки постачання (ОНПП) про перезахоронення радіоактивних відходів, що утворилися внаслідок виконання військових програм колишнього СРСР в Україні. Угода була підписана 8 лютого 2013 року та ратифікована 17 червня 2015 року Верховною Радою України.