ВСІ НОВИНИ

«Чорнобильське досьє КҐБ» презентували біля Чорнобильської АЕС

Другу книгу документів про катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції презентували у зоні відчуження.

«Дуже символічно, що презентацію цієї важливої книги проводимо на території ЧАЕС. 34 роки пройшло з моменту аварії, але і сьогодні є дуже важливим, щоб усі люди знали правду про ті події. Я щиро вдячний Державному галузевому архіву Служби безпеки України, Українському інституту національної пам’яті, Інституту історії України, упорядникам та учасникам цього проєкту. Я впевнений, що суспільство високо оцінить цю важливу роботу», - наголосив заступник Голови ДАЗВ Максим Шевчук (Maksym Shevchuk).

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович зазначив: «Робота над «Чорнобильське досьє КҐБ» розпочалася задовго до виходу відомого на весь світ серіалу HBO «Чорнобиль». Ми раді, що зараз матеріали Українського інституту національної пам’яті потрапляють у систему резонансу, який створив цей серіал. У цих матеріалах можна знайти велику кількість інформації, що допоможе поглибити розуміння трагедії, зокрема: передумови катастрофи, рапорти і матеріали, які говорять про маленькі аварії, що сталися на ЧАЕС і були приховані».

Також Антон Дробович підкреслив: «Ця книга продовжує той напрям, якого ми притримуємось в Інституті давно, а саме висвітлення історичної правди про трагічні, резонансні події минулого. Нам дуже приємно, що більшість документів, які викладені в цій роботі, взагалі публікуються вперше. Це дозволить розширити доступ до правди про злочини тоталітарної системи, загалом про цю катастрофу і про те, що людство має засвоїти правильні уроки не тільки в Україні, а й в усьому світі».

Директор Галузевого державного архіву СБУ й один із упорядників видання Андрій Когут розповів, що коли упорядники починали працювати над темою, то розраховували на те, що вийде один збірник, який достатньо висвітлить те, як КҐБ бачило трагедію на Чорнобильський АЕС, починаючи від моменту будівництва до 1991 року.

За словами першого заступника Генерального директора ДСП «Чорнобильської АЕС» Валерія Сейди, увага до майданчика Чорнобильської АЕС не повинна зменшуватися, адже проблеми чорнобильської зони ще потрібно довести до логічного кінця. Так, дуже символічно, що презентація відбувається на фоні меморіалу, де викарбовано ім'я людей, які віддали своє життя, щоб зупинити, звести до мінімуму наслідки Аварії на ЧАЕС.

«Коли ми почали працювати над упорядкуванням першої книги документів, виявилося, що матеріалів дуже багато і весь масив ми розбили на дві теми – з 1986 року до 1991 і другий масив – будівництво і сама аварія. Так, серед документів, що увійшли до нової книги, є повідомлення про аварії, що сталися до 1986-го, транскрипт телефонних переговорів на ЧАЕС в ніч аварії 26 квітня, примірник першого повідомлення про аварію, інформація про початок розслідування аварії та будівництва «Саркофагу», – уточнив Андрій Когут.

Довідково. Документальне видання «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» містить 229 документів, переважна більшість з яких (190) публікується вперше. Документи публікуються мовою оригіналу у хронологічній послідовності.

«Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» – це спільний проєкт Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Інституту історії НАН України й Українського інституту національної пам’яті та є продовженням серії книг – документальних свідчень «Чорнобильського досьє КҐБ».

Перша книга із серії була опублікована навесні 2019 року. До збірника увійшли 210 документів. Завантажити першу книгу можна за цим посиланням – https://bit.ly/3fEBiAG

У другій книзі збірника документів «Чорнобильське досьє КҐБ. Від будівництва до аварії» опубліковані документи, які охоплюють період з початку 1970-х і до листопада 1986 року: від початку будівництва ЧАЕС до введення в експлуатацію об'єкту «Укриття» («Саркофаг») після Чорнобильської катастрофи.

Прочитати друге видання можна тут – https://bit.ly/3hCFMJD.

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42 (приймальня)
          (044) 594-82-45 (канцелярія)

office[]dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію