ВСІ НОВИНИ

Звернення до 35-х роковин Чорнобильської катастрофи

35 років тому одна доля секунди змінила історію атомної енергетики, історію мальовничого українського Полісся і мільйони життів, бо 26 квітня о 1 годині 23 хвилини на Чорнобильській АЕС пролунали страшні вибухи.
Вибухи зруйнували активну зону 4-го реактора Чорнобильської АЕС і в атмосферу потрапити радіоактивні речовини, які забруднили не тільки українські землі, а й частину Європи, бо розповсюдження радіації зафіксували і в Норвегії, і в Фінляндії, і в Швеції.

Внаслідок аварії близько 600 000 осіб зазнали радіоактивного ураження, 200 000 осіб назавжди було евакуйовано із зон забруднення, а навколо ЧАЕС було створено 30-кілометрову зону відчуження.

Минуло більше ніж три десятки років, але і сьогодні ми дуже часто задаємо собі питання: А чи можна було уникнути найбільшої техногенної аварії в історії використання мирного атома? Чи можна було зменшити згубний вплив радіації на ліквідаторів та населення?

Так, аварію на 4-му реакторі Чорнобильської станції спричинила низка факторів. Це і проєктні помилки у будівництві реактора, відсутність культури безпеки під час роботи та приховування достовірної інформації.

Але які б помилки не були допущені колись, сьогодні наше завдання зробити усе для того, щоб уроки минулого було засвоєно, щоб про героїчний подвиг ліквідаторів завжди пам’ятали, та поважали пам’ять працівників Чорнобильської АЕС, пожежників, медичного персоналу, які ціною власного життя та здоров’я зупинили поширення радіації.

Віримо, що сьогодні увесь світ разом із Україною схиляє голову, щоб згадати пам’ять усіх загиблих.

Протягом усіх 35 років Україна відчуває потужну міжнародну підтримку у вирішенні Чорнобильських питань. Понад 45 країн світу допомагали Україні у будівництві захисної Арки, яка на найближчі 100 років захистила населення та навколишнє середовище від негативного впливу зруйнованого реактору та створила середовище, яке дозволить у подальшому виконувати ряд безпекових дій, що дозволять перетворити об’єкт «Укриття» на екологічно безпечну систему.

Україна, зокрема Чорнобильська станція, також отримала потужну підтримку в будівництві Сховища для відпрацьованого ядерного палива «сухого» типу СВЯП-2, де у кінці 2020 року успішно було проведено «гарячі» випробування, а зараз ЧАЕС має отримати дозвіл на промислову експлуатацію сховища.

Зона відчуження - це не тільки місце історії та пам’яті, а ще й місце сьогодення та майбутнього. І це майбутнє залежить від рішень, які приймаються сьогодні.

На цей час понад 80% зони відчуження - це особливий Чорнобильський заповідник, де проводяться унікальні наукові дослідження та спостереження за флорою та фауною, яка відроджується на територіях, що зазнали радіоактивного впливу.

Окрім того, частина найбільш забрудненої навколо ЧАЕС території спеціального промислового використання перетворюються на потужний екологічний кластер. Саме тут знаходяться найсучасніші сховища, які забезпечують надійне та безпечне зберігання відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів, за які відповідає держава. Ця територія також є привабливим майданчиком для інвестицій проєктів, що спрямовані на розвиток відновлювальної енергетики та поводження з небезпечними відходами.

Керівництво ДАЗВ

01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26

Тел.: (044) 594-82-42 (приймальня)
          (044) 594-82-45 (канцелярія)

office[]dazv.gov.ua

Запит на інформацію Альтернативна версія Повідом про корупцію